czwartek, 13 września 2012

Jak leczyć bóle kolan?

Kolana to duże stawy, w których może dochodzić do wielu zmian, poczynając od lekkich urazów, przez stany zapalne na zmianach zwyrodnieniowych kończąc. Dlatego właśnie tak ważne jest, żeby radzić sobie z bólem kolan. Staw kolanowy jest poddany wielu przeciążeniom, a jego naruszenie będzie poważnym urazem, który może doprowadzić nawet do operacji czy w najgorszym przypadku - kalectwa.

Ból w kolanie
Bóle kolan są przypadłością, na którą skarży się coraz wiecej PolakówBóle kolan możemy zaobserwować w każdej grupie wiekowej, jednak największe podejrzenia powinny budzić bolące kolana u dziecka poniżej 10 roku życia. Taki ból powinien być sygnałem dla rodzica, że w kości udowej może rozwijać się nowotwór.

Przyczyn bólu w kolanie jest bardzo dużo, dlatego nie będę się na ten temat rozpisywać. Ważne jest jednak, żeby wszelkie nieprawidłowości konsultować z lekarzem, ponieważ bóle kolan mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie zwyrodnienia stawu kolanowego. Jeśli nie zostanie ona wykryta odpowiednio wcześnie może doprowadzić do całkowitego i nieodwracalnego uszkodzenia stawu.

Jak leczyć ból kolana?
Ból w kolanie jest dolegliwością, w której ogromne znaczenie mają Twoje działania. Musisz unikać przeciążeń bolącego stawu, jednak nie możesz doprowadzić do jego zastania. Aktywność fizyczna jest czynnikiem, który może tylko pomóc w leczeniu bólu kolana. Najlepszym rozwiązaniem jest jazda na rowerze lub systematyczne chodzenie na basen. Nie powinieneś unikać aktywności fizycznej tylko ograniczyć przeciążenie stawu podczas ćwiczeń.

Warto spróbować wykonywać proste ćwiczenia w domu. Podstawowym ćwiczeniem jest prostowanie nogi w kolanie przy jednoczesnym napinaniu mięśnia czworogłowego uda. Ćwiczenie to najlepiej wykonywać leżąc wygodnie na plecach i podnosząc nogę pod kątem 90 stopni względem ciała. Mięsień czworogłowy uda zapewnia stabilność stawu kolanowego, dlatego należy o niego wyjątkowo zadbać.

Aby uśmierzyć ból kolana warto zainwestować w poduszki elektryczne lub inne urządzenia, które nadają się do wygrzewania. Należy także pamiętać o prawidłowej postawie podczas siedzenia, lepiej unikać zginania nogi podczas spoczynku.

W leczeniu można zastosować element fizjoterapii czyli stabilizator na kolano. Dodatkowo podczas przewlekłego bólu można stosować paracetamol lub niesteroidowe leki przeciwzapalne pamiętając o ochronie żołądka.

Ostateczną formą leczenia kolana jest leczenie chirurgiczne, jednak tej formy nie będę opisywał.

4 komentarze:

 1. Warto też zainwestować w taką leczniczą sól bocheńską Salco, świetnie wpływa na mięśnie po treningu, stawy i ogólnie poprawia kondycje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio coś podczas treningu zlapało mój staw kolanowy ból był nie do zniesienia, przeszkadzał. Mam już rezerwację do ortopedy.

  OdpowiedzUsuń
 3. wiele sposobów jest jednak najlepsza jest chyba fizjoterapia - dzięki temu można działać od środka anie tylko likwidować ból. bardzo fajne leczenie bólu stop zaproponował mi dr WIęcek - dzięki temu nadal chodzę bez bólu - a było już bardzo ciężko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Roksana - mówisz o tym Więcku z Krakowa? Doskonale znam Twój problem - miałam kiedyś ostrogę piętową i wiem jaki to ogromny ból! ja teraz mam problemy z kręgosłupem - po ciąży jednak bardzo się obciążył

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...